Zmiany w kredytach hipotecznych na 2020 rok

admin

Jakie zmiany zachodzą w kredytach hipotecznych w 2020? Jakich zmian spodziewać się przy kredycie na nieruchomość? Dowiedz się tego znasze

Według wskazań Biura Informacji Kredytowej poprzedni rok okazał się być rekordowy pod względem ilości złożonych wniosków o kredyt hipoteczny. Również udzielono więcej kredytów w porównaniu do roku 2018. Nic nie zapowiada, że popyt na mieszkania spadnie, a banki zmniejszą ilość udzielanych kredytów. Analitycy rynku nieruchomości nie prognozują także dużych spadków sprzedaży czy załamania rynku. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że ceny nieruchomości nadal będą rosły. Mamy do czynienia z dużym zainteresowaniem ze strony klientów, rosnącymi kosztami pracy, wyższymi dochodami konsumentów oraz stabilną sytuacją na rynku pracy. To wszystko powoduje, że zarówno na rynku pierwotnym, jak i rynku wtórnym mieszkania sprzedają w szybkim tempie.

Obecnie, rynek pierwotny charakteryzuje się wysokimi cenami za metr kwadratowy. Ceny te będą jeszcze nieznacznie rosły w 2020 roku. Finalnie cena zakupu około 50 – metrowego mieszkania od dewelopera wraz z jego wykończeniem może kształtować się na poziomie nawet pół miliona. Bardzo duże ceny na rynku pierwotnym mogą spowodować większe zainteresowanie mieszkaniami z rynku wtórnego, co może przełożyć się na większe ceny również na tym rynku.

Póki co nie ma obaw co do załamania rynku nieruchomości, a mieszkań nadal brakuje. Wg specjalistów luka mieszkaniowa w Polsce rośnie. Dlatego też deweloperzy dyktują ceny mieszkań i chętnie podejmują nowe inwestycje. Spowolnienie może przyjść w momencie, kiedy banki zaostrzą swoją politykę kredytową.

Obecnie zmiany w ofertach banków są znikome. Mówi się jednak o tym, że banki nie wyrabiają się z analizą wniosków o kredyt hipoteczny, tych z kolei składanych jest coraz więcej, dlatego żeby to ograniczyć banki mogą chcieć podnieść cenę kredytu, tak żeby ograniczyć zainteresowanie ze strony klientów.

Nowy rok przynosi również zmiany w wyliczaniu zdolności kredytowej. Odnoszą się one szczególnie do kosztów utrzymania gospodarstwa domowego. Wg wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego, z roku na rok te koszty rosną. Banki natomiast są zmuszone przy zobowiązaniach długookresowych (czyli kredyty hipoteczne) brać pod uwagę średnie wskaźniki wskazane przez GUS. Wzrost kosztów utrzymania gospodarstwa domowego może przekładać się na mniejsze zdolności kredytowe, a tym samym mniejsze wartości transakcji. Sytuacja ta może mieć istotne znaczenie dla kredytobiorców w pierwszej połowie roku, później różnice te nie będą tak zauważalne.

Na rynku kredytów hipotecznych najważniejszym trendem początku roku jest wprowadzenie oprocentowania stałego w kredytach hipotecznych. Zgodnie z zaleceniami KNF do końca 2020 roku powinny wprowadzić takie rozwiązania dla swoich klientów wszystkie banki. To kolejne rozwiązanie, które ma klientom zapewnić większą ochronę na rynku finansowym. Możliwość wyboru pomiędzy oprocentowaniem stałym i zmiennym zagwarantuje kredytobiorcom stałą cenę kredytu w danym okresie czasu oraz zapewnić stabilną sytuację w budżecie domowym. Z drugiej strony będzie to dla kredytobiorców droższe rozwiązanie niż bardziej ryzykowny kredyt z oprocentowaniem zmiennym.

Dzisiaj, ofertę kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem możemy otrzymać w ING Bank Śląski, Santander Bank Polska, PKO BP. W ING Banku Śląskim i Santander Banku Polska kredytem hipotecznym ze stałą stopą procentową można sfinansować dowolny cel mieszkaniowy. PKO BP ogranicza dostępne cele kredytowania do nabycia nieruchomości na rynku wtórnym, spłaty kredytu mieszkaniowego w innym banku i refinansowania poniesionych kosztów na cele mieszkaniowe. Wszystkie powyższe banki zapewniają swoim klientom oprocentowanie stałe w okresie 5 lat od uruchomienia kredytu. W dalszym okresie kredytowania, oprocentowanie przekształca się w oprocentowanie zmienne. Klient korzystający z oprocentowania stałego musi się liczyć z wyższą marżą kredytu i tak w okresie pierwszych 60 miesięcy kredytowania banki proponują następująca marżę kredytu:

ING Bank Śląski – marża 3,8%

Santander Bank Polska – marża 3,85%

PKO BP – bank nie podaje dokładnej stopy, ale z zaprezentowanych przykładów można wnioskować, że kształtuje się na poziomie około 3,5-3,7%.

Udział kredytów ze stałą stopą procentową jest w Polsce znikomy. Inaczej wygląda to w pozostałych krajach europejskich. Ale jest to wynik małej liczby banków, które takie rozwiązanie proponują, stąd zarządzanie KNF, dotyczące wprowadzenia takich ofert do końca 2020 roku, w każdym banku.

Leave a comment

Your email address will not be published.