Finansowanie zakupu działki letniej

Kiedy na zewnątrz temperatury robią się coraz wyższe najchętniej spędzalibyśmy czas poza domem, czy mieszkaniem w bloku. Nie każdy posiada nieruchomość z ogrodem, a letnia aura sprzyja aktywności na łonie natury. Dobrym rozwiązaniem na spędzanie czasu wakacyjnego jest inwestycja w działkę rekreacyjną. Jednak mimo, iż nie jest to nasz docelowy dom, to ceny zakupu takiej działki mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Wszystko zależy od lokalizacji, metrażu, regionu i oczywiście wyposażenia takiej działki – czy mamy do czynienia np. z działką położoną nad jeziorem, czy działką należącą do rodzinnych ogródków działkowych (ROD), czy jest na niej domek letniskowy, czy go nie ma. Najtańszą i najbardziej popularną opcją są wspomniane ogródki działkowe, których ceny zaczynają się już nawet od kilku tysięcy złotych.

Rozważając inwestycję w najtańszą opcję, czyli działkę rekreacyjną na rodzinnych ogródkach działkowych trzeba wziąć pod uwagę, że za stosunkowo niewielkie pieniądze nabywamy tylko prawo użytkowania takiej działki – nigdy nie będziemy jej właścicielami, gdyż ROD należy do Skarbu Państwa, jednostek samorządowych, czy stowarzyszeń ogrodowych. Takie działki mają też małe metraże i wyposażone są często w altanę – co za tym idzie jest to opcja raczej dla chcących prowadzić mały ogródek.

Co zatem zrobić w sytuacji, gdy naszym marzeniem jest posiadanie działki letniej na własność, ale nie mamy dostatecznych funduszy na jej zakup? Finansowanie tego typu inwestycji nie odbiega znacząco od wzięcia kredytu hipotecznego np. na zakup mieszkania.

Czy można wziąć kredyt hipoteczny za zakup działki rekreacyjnej?

Krótka odpowiedź brzmi: jak najbardziej!

Zakup działki letniej pod hipotekę wiąże się również z koniecznością posiadania przez nabywcę wkładu własnego w wysokości przynajmniej 10% (warunkiem w tym przypadku jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia od niskiego wkładu własnego) i oczywiście jak przy każdym produkcie kredytowym – zdolności na zaciągnięcie takiego zobowiązania. Klientowi starającemu się o kredyt hipoteczny, tak samo jak w kredycie gotówkowym sprawdzany jest BIK, czyli jego historia w Biurze Informacji Kredytowej oraz jego sytuacja finansowa.

Jakie są wymagania banku przy kredycie na działkę rekreacyjną?

Bank będzie wymagał również przedłożenia dokumentów osobowych, finansowych i tych dotyczących nieruchomości, na której ma się zabezpieczyć. Jeżeli mamy do czynienia z zakupem działki budowlanej, to procedura będzie bardziej rozbudowana, gdyż instytucje bankowe będą wymagały dodatkowych dokumentów w postaci m.in. decyzji o warunkach zabudowy, czy MPZP (Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego). Warto również pamiętać o tym, żeby wielkość takiej działki nie przekraczała 3000 m kw., gdyż powyżej tej wielkości zakupu może dokonać jedynie rolnik z tej samej gminy.

Procedura starania się o kredyt hipoteczny na zakup działki letniej trwa około miesiąc – ustawowo jest to 21 dni od momentu złożenia kompletu dokumentów do wydania ostatecznej decyzji i uruchomienia środków. W poszczególnych bankach szybkość rozpatrywania wniosków i check-listy wymaganych dokumentów nieco się różnią, jednak mimo to trzeba w przypadku tego typu finansowania uzbroić się w cierpliwość.